2016 Maggie Fischer Memorial Cross Bay Swim

Age Group Results

July 22, 2016


Just - In - Time - Racing


(5.44 mile swim) Men: 0-29 30-49 50-99
(5.44 mile swim) Women: 0-29 30-49 50-99

(5.44 mile swim)

Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Meghan Slattery Bayport NY 95 18 3 1:56:48.78 1:56:48.78
2 Stephanie Palmeri Indianapolis IN 78 28 11 2:08:59.87 2:08:59.87
3 Bridget Whalen West Islip NY 107 21 27 2:24:38.34 2:24:38.34
4 Molly Lesser Chappaqua NY 59 18 29 2:25:24.91 2:25:24.91
5 Isabella Danzi Brightwaters NY 18 19 34 2:27:22.16 2:27:22.16
6 Ali Hoffman Brightwaters NY 48 23 42 2:31:16.11 2:31:16.11
7 Sarah Giuliani Brightwaters NY 33 18 43 2:31:38.57 2:31:38.57
8 Catherine Darcy Brightwaters NY 20 20 53 2:45:40.35 2:45:40.35
9 Katie Henriksen Bay Shore NY 45 20 71 2:59:40.74 2:59:40.74
10 Lorraine Diehl Ronkonkoma NY 22 20 80 3:12:00.33 3:12:00.33
11 Emma Boskovski Bay Shore NY 4 17 89 3:20:48.27 3:20:48.27
12 Claire Chapey Bay Shore NY 10 17 99 3:40:52.51 3:40:52.51
Top

Female 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christa Harrison Bay Shore NY 42 35 12 2:09:13.63 2:09:13.63
2 Kim Hennings Garden City NY 44 37 30 2:25:43.78 2:25:43.78
3 Amy Thiel Nassau NY 100 39 58 2:50:23.39 2:50:23.39
4 Erin Mascaro Brightwaters NY 66 33 60 2:51:04.95 2:51:04.95
5 Danielle Sullivan West Islip NY 96 39 64 2:52:46.70 2:52:46.70
6 Erin Garland Smithtown NY 31 38 79 3:11:42.03 3:11:42.03
7 Alison Fassnacht Babylon NY 27 36 83 3:14:00.82 3:14:00.82
8 Tara Manzella Shirley NY 65 33 92 3:24:27.28 3:24:27.28
9 Clare Hollywood Baldwin NY 50 49 100 3:50:56.48 3:50:56.48
Top

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Sullivan Brightwaters NY 97 50 36 2:28:47.25 2:28:47.25
2 Daphne Hoffman Brightwaters NY 49 54 38 2:29:11.41 2:29:11.41
3 Melissa Grappone Yaphank NY 37 53 81 3:12:09.65 3:12:09.65
4 Susan Ludwig Iowa City IA 62 58 87 3:19:18.60 3:19:18.60
5 Susan Glatzerman Bay Shore NY 34 57 97 3:31:42.46 3:31:42.46
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christopher Arena Amityville NY 3 17 1 1:43:37.30 1:43:37.30
2 Noah Chernik Bay Shore NY 12 18 2 1:54:55.39 1:54:55.39
3 Christopher Whalen West Islip NY 108 19 8 2:05:26.62 2:05:26.62
4 Aidan Healy Islip NY 43 16 17 2:17:52.89 2:17:52.89
5 Matthew Darcy Brightwaters NY 21 17 20 2:18:34.14 2:18:34.14
6 Matthew Hobbes Bay Shore NY 47 18 21 2:21:41.66 2:21:41.66
7 Jack Ryan Rye NY 86 16 26 2:23:10.69 2:23:10.69
8 David Kampa Northport NY 53 25 37 2:29:03.66 2:29:03.66
9 Terrence Gardner Brightwaters NY 30 16 44 2:31:44.92 2:31:44.92
10 Steven Nelson Holtsville NY 74 25 45 2:35:01.67 2:35:01.67
11 Andrew E. Darcy Brightwaters NY 19 19 47 2:36:46.44 2:36:46.44
12 William Shepland Garden City NY 92 24 49 2:39:07.61 2:39:07.61
13 Frank Cutrone West Islip NY 16 20 63 2:52:46.51 2:52:46.51
14 Patrick Fallot Amityville NY 25 27 72 3:01:38.21 3:01:38.21
15 Greg O'Connor Islip Terrace NY 76 29 96 3:31:05.80 3:31:05.80
Top

Male 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Dolan Breezy Point NY 23 48 4 1:57:36.91 1:57:36.91
2 Erik Zaratin Riverhead NY 111 38 5 1:57:37.54 1:57:37.54
3 Bryan Krut Bay Shore NY 58 42 6 2:02:59.84 2:02:59.84
4 John D. O'Connell Lindenhurst NY 75 44 7 2:04:49.53 2:04:49.53
5 Richard Wilde Brooklyn NY 109 42 9 2:06:52.03 2:06:52.03
6 Shawn Drum East Islip NY 24 46 10 2:08:28.83 2:08:28.83
7 Robert Toedter Hastings on Hudson NY 101 46 13 2:12:04.84 2:12:04.84
8 Scott Burman Garden City NY 7 37 14 2:13:40.36 2:13:40.36
9 Michael Travers Rockville Centre NY 103 48 15 2:15:01.14 2:15:01.14
10 Keith Scharfschwerdt West Babylon NY 89 36 16 2:16:00.84 2:16:00.84
11 Rob McNulty Bay Shore NY 71 47 18 2:17:58.10 2:17:58.10
12 Patrick McElhone New York NY 69 35 22 2:21:49.39 2:21:49.39
13 James Farrell Hampton Bays NY 26 37 25 2:22:46.48 2:22:46.48
14 Alexander B Patterson Brooklyn NY 79 35 28 2:24:38.89 2:24:38.89
15 Daniel McBride Commack NY 68 49 32 2:27:07.54 2:27:07.54
16 Garret Golden Brightwaters NY 35 34 33 2:27:11.30 2:27:11.30
17 Arioch Griffiths Northport NY 39 48 39 2:29:15.89 2:29:15.89
18 Martin Racanelli Jr. Brightwaters NY 82 47 46 2:36:33.17 2:36:33.17
19 Thomas Koehler Hampton Bays NY 56 48 48 2:38:26.68 2:38:26.68
20 Jason Schulz Bay Shore NY 91 33 50 2:44:29.71 2:44:29.71
21 Michael Cruickshank Bay Shore NY 15 35 52 2:45:31.66 2:45:31.66
22 Brian Sieger East Setauket NY 94 42 54 2:46:05.44 2:46:05.44
23 Robert Votruba Garden City NY 106 44 55 2:46:18.66 2:46:18.66
24 Christopher Ferrara West Islip NY 28 38 62 2:52:01.84 2:52:01.84
25 William Knapp New York NY 55 32 67 2:55:01.99 2:55:01.99
26 Richard Tomkins Gallatin TN 102 47 73 3:04:30.22 3:04:30.22
27 Chris Carew Babylon NY 9 44 74 3:05:21.40 3:05:21.40
28 Glenn Cohn Mount Sinai NY 13 45 75 3:06:16.42 3:06:16.42
29 Anthony D'Ambrosio Bay Shore NY 17 49 76 3:06:34.77 3:06:34.77
30 Joseph Alex Bay Shore NY 2 39 78 3:09:05.18 3:09:05.18
31 Claude Mattessich Brightwaters NY 67 46 85 3:16:02.82 3:16:02.82
32 Thomas Zepf Brightwaters NY 112 45 86 3:17:43.00 3:17:43.00
33 Robert Roos Clifton Park NY 85 49 94 3:27:16.83 3:27:16.83
34 Justin Galbraith Brightwaters NY 29 47 98 3:33:07.76 3:33:07.76
Top

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Lingner Patchogue NY 61 51 19 2:18:19.99 2:18:19.99
2 Reed Halstead Boulder CO 40 54 23 2:22:17.77 2:22:17.77
3 Mark Sagliocca Brightwaters NY 88 56 24 2:22:42.55 2:22:42.55
4 Rick Ramsay Bay Shore NY 83 51 31 2:26:47.32 2:26:47.32
5 Thomas Schmidt Brightwaters NY 90 51 35 2:27:46.47 2:27:46.47
6 Rick Sweeney Orange CT 98 51 40 2:30:21.16 2:30:21.16
7 John H. Hill Mill Valley CA 46 53 41 2:31:11.81 2:31:11.81
8 John Abernethy Rocky Point NY 1 58 51 2:45:21.87 2:45:21.87
9 Gordon Lewis Commack NY 60 61 56 2:47:38.70 2:47:38.70
10 Russ Siedlewicz Merrick NY 93 57 57 2:49:33.16 2:49:33.16
11 Rick Grempel Babylon NY 38 59 59 2:50:26.50 2:50:26.50
12 John C. Williams Babylon NY 110 60 61 2:51:53.90 2:51:53.90
13 Mitchell Gordon East Norwich NY 36 57 65 2:52:47.70 2:52:47.70
14 Andreas Kaubisch New York NY 54 51 66 2:53:45.95 2:53:45.95
15 Jeff Murphy New York NY 73 56 68 2:56:16.95 2:56:16.95
16 Tim Corcoran Babylon NY 14 54 69 2:56:42.73 2:56:42.73
17 Kevin Burke Ocean Beach NY 6 62 70 2:57:09.96 2:57:09.96
18 Don Podesta Bay Shore NY 80 64 77 3:06:41.29 3:06:41.29
19 Bob Kohlmeyer Kings Park NY 57 61 82 3:13:36.73 3:13:36.73
20 Michael O'Dwyer Patchogue NY 77 57 84 3:14:18.45 3:14:18.45
21 Gary Repetto Babylon NY 84 56 88 3:19:18.99 3:19:18.99
22 Alexander Chefetz New York NY 11 53 90 3:22:26.70 3:22:26.70
23 Anthony Cairo W. ISLIP 8 50 91 3:23:36.43 3:23:36.43
24 Michael Luvin Rockville Centre NY 63 57 93 3:26:55.75 3:26:55.75
25 Steven Szydziak Bay Shore NY 99 55 95 3:31:00.22 3:31:00.22
26 Vanoy Harris Bay Shore NY 41 53 101 4:01:30.11 4:01:30.11