2019 Maggie Fischer Memorial Cross Bay Swim

Age Group Results

July 19, 2019


Just - In - Time - Racing   corrected 7/25/2019 RWF



(5.44 mile swim) Men: 0-29 30-49 50-99
(5.44 mile swim) Women: 0-29 30-49 50-99

(5.44 mile swim)

Top

Female 29 and under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Meghan Slattery

Bayport NY

123

21

7

2:02:34.00

2

Katie Kiely

Mountain Lakes NJ

67

19

18

2:16:42.30

3

Erin Kiely

Mountain Lakes NJ

68

21

20

2:18:42.30

4

Brooke Bowers

Brightwaters NY

6

16

24

2:22:45.30

5

Ali Hoffman

Brightwaters NY

64

26

46

2:38:56.30

6

Jessica Beecher

New York NY

4

23

48

2:39:38.30

7

Katie Henriksen

Bay Shore NY

60

23

67

2:51:24.00

8

Kiersten DeCamp

Bay Shore NY

31

17

71

2:52:15.00

9

Madeline Dunn

Brightwaters NY

40

17

87

3:00:27.00

10

Sydney Leone

Bay Shore NY

75

23

90

3:02:03.00

11

Shannon Culkin

West Islip NY

24

19

93

3:05:10.00

12

Kristen Brigagliano

Brightwaters NY

8

23

99

3:08:09.00

13

Rebecca Christie

Bay Shore NY

21

17

102

3:16:46.00

14

Geraldine Chapey

Bay Shore NY

17

23

113

3:27:32.00

Top

Female 30 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Stephanie Palmeri

Indianapolis IN

101

31

10

2:11:30.00

2

Christa Harrison

Bay Shore NY

57

38

13

2:15:14.30

3

Amanda Marcus

Bethpage NY

82

33

21

2:19:42.30

4

Heidi Lambert

Babylon NY

73

33

28

2:27:07.30

5

Nadine Crane

Blue Point NY

23

41

30

2:27:39.30

6

Andrea O'Brien

Centerport NY

99

49

49

2:41:30.30

7

Erin Mascaro

Brightwaters NY

84

37

55

2:45:39.00

8

Danielle Sullivan

West Islip NY

125

42

56

2:45:39.00

9

Maria Greer

Sayville NY

52

47

58

2:46:36.00

10

Elissa Weick

Bay Shore NY

132

48

80

2:57:41.60

11

Katrina Lundstedt

Berkeley CA

78

49

85

2:59:39.60

12

Samantha Gesuele

Deer Park NY

49

39

105

3:18:49.00

13

Alyson Paz

Point Lookout NY

103

36

112

3:26:55.00

Top

Female 50 and over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

 

 

 

 

 

 

 

1

Christa Dwyer

Saint James NY

41

53

62

2:48:38.00

2

Meghan Olsen

Bohemia NY

100

51

68

2:52:01.00

3

Carol Sherlock

Wading River NY

121

56

91

3:03:25.00

4

Alane Theofield

Smithtown NY

126

58

101

3:12:43.00

5

Mary Dempsey

The Villages FL

34

64

109

3:23:33.00

6

Diane McManus

Upper Darby PA

89

68

117

3:30:31.00

Top

Male 29 and under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Christopher Arena

Amityville NY

2

20

1

1:48:29.00

2

Noah Chernik

Bay Shore NY

19

21

2

1:49:48.00

3

Justin Meyn

Brightwaters NY

94

18

3

1:55:37.00

4

Bruno Esquen Blas

New York NY

43

28

4

2:00:23.00

5

Brian Veit

Port Jefferson NY

131

16

8

2:03:47.00

6

Matthew Darcy

Brightwaters NY

30

19

11

2:14:14.00

7

richie chiarella

Centereach NY

20

16

15

2:16:40.30

8

Joseph Welling

Brightwaters NY

133

16

26

2:22:49.30

9

Aidan Healy

Islip NY

58

19

27

2:26:26.30

10

Jarrett Nagengast

Bay Shore NY

97

17

47

2:39:37.30

11

Marco Sagliocca

Brightwaters NY

117

25

50

2:42:31.30

12

Michael Zigon

Babylon NY

138

27

57

2:46:16.00

13

Cole McNulty

Bay Shore NY

91

17

60

2:47:46.00

14

Brian Healy

Islip NY

59

16

64

2:50:02.00

15

frank cutrone

West Islip NY

26

23

70

2:52:13.00

16

Shane Carew

Oakdale NY

14

26

83

2:59:05.60

17

Chris Riley

Islip NY

113

29

114

3:28:21.00

18

Matthew Roos

Clifton Park NY

115

19

119

3:40:38.00

19

LT Stehl

Massapequa NY

124

29

121

3:47:21.00

Top

Male 30 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

erik zaratin

Riverhead NY

136

40

5

2:01:11.00

2

Richard Wilde

Brooklyn NY

134

46

12

2:15:14.00

3

Shawn Drum

East Islip NY

37

49

14

2:15:16.30

4

Patrick McElhone

New York NY

86

38

17

2:16:42.00

5

Marc Danin

West Islip NY

28

48

22

2:20:42.30

6

Scott Burman

Garden City NY

12

40

25

2:22:46.30

7

Brennan Regan

Bay Shore NY

110

44

31

2:27:46.30

8

Cole Fleming

Lindenhurst NY

46

36

33

2:29:02.30

9

Jonathan McIntyre

Brightwaters NY

87

39

37

2:31:27.30

10

Federico Campbell

Brightwaters NY

13

40

42

2:36:56.30

11

Alexander Patterson

Brooklyn NY

102

38

43

2:37:39.30

12

Ryan Rezinas

Bayport NY

111

45

44

2:37:46.30

13

Garret Golden

Brightwaters NY

50

37

45

2:38:04.30

14

Matt Guinta

Islip NY

55

33

51

2:42:32.00

15

Heath Hocoluk

Brightwaters NY

63

37

53

2:43:19.30

16

Ryan McLaughlin

Selden NY

88

37

54

2:45:27.30

17

Christopher Ribando

East Islip NY

112

34

59

2:46:38.00

18

Dan McNicholas

Islip NY

90

31

63

2:48:57.00

19

David Carswell

West Islip NY

15

35

66

2:51:14.00

20

Michael Cuneo

East Northport NY

25

40

69

2:52:02.00

21

Patrick Fallot

Amityville NY

44

30

73

2:53:11.60

22

Travis Buonocore

Bay Shore NY

10

45

77

2:56:46.60

23

Chris Kittel

Bay Shore NY

69

46

79

2:57:41.60

24

Derrick Edwin

Lindenhurst NY

42

41

86

3:00:26.00

25

Bill Mascaro

Brightwaters NY

83

36

88

3:00:44.00

26

Daniel Cassuto

Nesconset NY

16

38

96

3:06:26.00

27

Joseph Alex

Bay Shore NY

1

42

97

3:06:26.00

28

Douglas Delisle

Bay Shore NY

32

47

110

3:24:16.00

29

Thomas Zepf

Brightwaters NY

137

48

111

3:26:19.00

30

Anthony Baranta

Holbrook NY

3

38

120

3:42:35.00

Top

Male 50 and over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Tom Dolan

Breezy Point NY

35

51

6

2:02:11.00

2

Andrew Darcy

Brightwaters NY

29

51

9

2:08:39.00

3

michael brady

Sayville NY

7

51

16

2:16:41.00

4

Mark Sagliocca

Brightwaters NY

118

58

19

2:16:42.30

5

John Betz

Babylon NY

5

63

23

2:20:45.30

6

chris quartuccio

West Sayville NY

106

54

29

2:27:36.30

7

arioch griffiths

Northport NY

54

51

32

2:28:39.30

8

scott wisseman

Sayville NY

135

57

34

2:29:02.30

9

John Hobbes

Bay Shore NY

62

53

35

2:30:10.30

10

Bob Lingner

Patchogue NY

76

54

36

2:30:19.30

11

Robert McNulty

Great River NY

92

50

38

2:32:42.30

12

Gil Herzberg

Katonah NY

61

55

39

2:33:09.30

13

Daniel McBride

Commack NY

85

52

40

2:33:24.30

14

Mitchell Gordon

East Norwich NY

51

60

41

2:36:24.30

15

DAN DUNMIRE

Stony Brook NY

38

56

52

2:42:35.30

16

Thomas Koehler

Hampton Bays NY

70

51

61

2:48:18.00

17

Richard Kertzner

Calabasas CA

66

69

65

2:50:59.00

18

ROBERT LASER

Huntington Station NY

74

60

72

2:52:46.60

19

John Krut

East Northport NY

72

50

74

2:54:56.60

20

Keith Drayer

N. Woodmere

36

54

75

2:55:25.60

21

Joseph Vaccaro

Huntington NY

129

53

76

2:55:29.60

22

RICK GREMPEL

Babylon NY

53

62

78

2:57:19.60

23

Mark Koehler

Saint James NY

71

55

81

2:57:42.60

24

tim corcoran

Babylon NY

22

57

82

2:58:42.60

25

Jon Maier

Brooklyn NY

79

55

84

2:59:39.60

26

James Sconzo

Brooklyn NY

119

63

89

3:02:02.30

27

James Ferguson

Brightwaters NY

45

63

92

3:05:00.00

28

michael dunn

Brightwaters NY

39

51

94

3:05:23.00

29

Jeffrey Murphy

New York NY

96

59

95

3:05:25.80

30

Martin Rosenthal

Manchester Center VT

116

52

98

3:07:15.00

31

Kevin Burke

Ocean Beach NY

11

65

100

3:12:11.00

32

Daniel Gallagher

Saltaire NY

48

61

103

3:17:18.00

33

Thomas Merritt

Brightwaters NY

93

55

104

3:18:10.00

34

Michael Manno

Islip Terrace NY

80

51

106

3:20:47.00

35

John Perkins

Islip Terrace NY

104

51

107

3:21:58.00

36

Mark Dempsey

Bay Shore NY

33

60

108

3:22:33.00

37

Steve Poppe

Asheville NC

105

63

115

3:29:49.00

38

Justin Galbraith

Brightwaters NY

47

50

116

3:30:19.00

39

Rob Roos

Clifton Park NY

114

52

118

3:40:38.00

40

Vanoy Harris

Bay Shore NY

56

57

122

3:58:01.00