2019 Maggie Fischer Memorial Cross Bay Swim

Preliminary Overall Finish List

July 19, 2019


Just - In - Time - Racing
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time
1 Christopher Arena Amityville NY 2 20 M 1: 0-29 1 1:48:29.00
2 Noah Chernik Bay Shore NY 19 21 M 2: 0-29 1 1:49:48.00
3 Justin Meyn Brightwaters NY 94 18 M 3: 0-29 1 1:55:37.00
4 Bruno Esquen Blas New York NY 43 28 M 4: 0-29 1 2:00:23.00
5 erik zaratin Riverhead NY 136 40 M 1:30-49 1 2:01:11.00
6 Tom Dolan Breezy Point NY 35 51 M 1:50-99 1 2:02:11.00
7 Meghan Slattery Bayport NY 123 21 F 1: 0-29 1 2:02:34.00
8 Brian Veit Port Jefferson NY 131 16 M 5: 0-29 1 2:03:47.00
9 Andrew Darcy Brightwaters NY 29 51 M 2:50-99 1 2:08:39.00
10 Stephanie Palmeri Indianapolis IN 101 31 F 1:30-49 1 2:11:30.00
11 Matthew Darcy Brightwaters NY 30 19 M 6: 0-29 1 2:14:14.00
12 Richard Wilde Brooklyn NY 134 46 M 2:30-49 1 2:15:14.00
13 Christa Harrison Bay Shore NY 57 38 F 2:30-49 1 2:15:14.30
14 Shawn Drum East Islip NY 37 49 M 3:30-49 1 2:15:16.30
15 richie chiarella Centereach NY 20 16 M 7: 0-29 1 2:16:40.30
16 michael brady Sayville NY 7 51 M 3:50-99 1 2:16:41.00
17 Patrick McElhone New York NY 86 38 M 4:30-49 1 2:16:42.00
18 Katie Kiely Mountain Lakes NJ 67 19 F 2: 0-29 1 2:16:42.30
19 Mark Sagliocca Brightwaters NY 118 58 M 4:50-99 1 2:16:42.30
20 Erin Kiely Mountain Lakes NJ 68 21 F 3: 0-29 1 2:18:42.30
21 Amanda Marcus Bethpage NY 82 33 F 3:30-49 1 2:19:42.30
22 Marc Danin West Islip NY 28 48 M 5:30-49 1 2:20:42.30
23 John Betz Babylon NY 5 63 M 5:50-99 1 2:20:45.30
24 Brooke Bowers Brightwaters NY 6 16 F 4: 0-29 1 2:22:45.30
25 Scott Burman Garden City NY 12 40 M 6:30-49 1 2:22:46.30
26 Joseph Welling Brightwaters NY 133 16 M 8: 0-29 1 2:22:49.30
27 Aidan Healy Islip NY 58 19 M 9: 0-29 1 2:26:26.30
28 Heidi Lambert Babylon NY 73 33 F 4:30-49 1 2:27:07.30
29 chris quartuccio West Sayville NY 106 54 M 6:50-99 1 2:27:36.30
30 Nadine Crane Blue Point NY 23 41 F 5:30-49 1 2:27:39.30
31 Brennan Regan Bay Shore NY 110 44 M 7:30-49 1 2:27:46.30
32 arioch griffiths Northport NY 54 51 M 7:50-99 1 2:28:39.30
33 Cole Fleming Lindenhurst NY 46 36 M 8:30-49 1 2:29:02.30
34 scott wisseman Sayville NY 135 57 M 8:50-99 1 2:29:02.30
35 John Hobbes Bay Shore NY 62 53 M 9:50-99 1 2:30:10.30
36 Bob Lingner Patchogue NY 76 54 M 10:50-99 1 2:30:19.30
37 Jonathan McIntyre Brightwaters NY 87 39 M 9:30-49 1 2:31:27.30
38 Robert McNulty Great River NY 92 50 M 11:50-99 1 2:32:42.30
39 Gil Herzberg Katonah NY 61 55 M 12:50-99 1 2:33:09.30
40 Daniel McBride Commack NY 85 52 M 13:50-99 1 2:33:24.30
41 Mitchell Gordon East Norwich NY 51 60 M 14:50-99 1 2:36:24.30
42 Federico Campbell Brightwaters NY 13 40 M 10:30-49 1 2:36:56.30
43 Alexander Patterson Brooklyn NY 102 38 M 11:30-49 1 2:37:39.30
44 Ryan Rezinas Bayport NY 111 45 M 12:30-49 1 2:37:46.30
45 Garret Golden Brightwaters NY 50 37 M 13:30-49 1 2:38:04.30
46 Ali Hoffman Brightwaters NY 64 26 F 5: 0-29 1 2:38:56.30
47 Jarrett Nagengast Bay Shore NY 97 17 M 10: 0-29 1 2:39:37.30
48 Jessica Beecher New York NY 4 23 F 6: 0-29 1 2:39:38.30
49 Andrea O'Brien Centerport NY 99 49 F 6:30-49 1 2:41:30.30
50 Marco Sagliocca Brightwaters NY 117 25 M 11: 0-29 1 2:42:31.30
51 Cathy Kabat East Northport NY 65 59 F 1:50-99 1 2:42:32.30
52 DAN DUNMIRE Stony Brook NY 38 56 M 15:50-99 1 2:42:35.30
53 Heath Hocoluk Brightwaters NY 63 37 M 14:30-49 1 2:43:19.30
54 Ryan McLaughlin Selden NY 88 37 M 15:30-49 1 2:45:27.30
55 Erin Mascaro Brightwaters NY 84 37 F 7:30-49 1 2:45:39.00
56 Danielle Sullivan West Islip NY 125 42 F 8:30-49 1 2:45:39.00
57 Michael Zigon Babylon NY 138 27 M 12: 0-29 1 2:46:16.00
58 Maria Greer Sayville NY 52 47 F 9:30-49 1 2:46:36.00
59 Christopher Ribando East Islip NY 112 34 M 16:30-49 1 2:46:38.00
60 Cole McNulty Bay Shore NY 91 17 M 13: 0-29 1 2:47:46.00
61 Thomas Koehler Hampton Bays NY 70 51 M 16:50-99 1 2:48:18.00
62 Christa Dwyer Saint James NY 41 53 F 2:50-99 1 2:48:38.00
63 Dan McNicholas Islip NY 90 31 M 17:30-49 1 2:48:57.00
64 Brian Healy Islip NY 59 16 M 14: 0-29 1 2:50:02.00
65 Richard Kertzner Calabasas CA 66 69 M 17:50-99 1 2:50:59.00
66 David Carswell West Islip NY 15 35 M 18:30-49 1 2:51:14.00
67 Katie Henriksen Bay Shore NY 60 23 F 7: 0-29 1 2:51:24.00
68 Meghan Olsen Bohemia NY 100 51 F 3:50-99 1 2:52:01.00
69 Michael Cuneo East Northport NY 25 40 M 19:30-49 1 2:52:02.00
70 frank cutrone West Islip NY 26 23 M 15: 0-29 1 2:52:13.00
71 Kiersten DeCamp Bay Shore NY 31 17 F 8: 0-29 1 2:52:15.00
72 ROBERT LASER Huntington Station NY 74 60 M 18:50-99 1 2:52:46.60
73 Patrick Fallot Amityville NY 44 30 M 20:30-49 1 2:53:11.60
74 John Krut East Northport NY 72 50 M 19:50-99 1 2:54:56.60
75 Keith Drayer N. Woodmere 36 54 M 20:50-99 1 2:55:25.60
76 Joseph Vaccaro Huntington NY 129 53 M 21:50-99 1 2:55:29.60
77 Travis Buonocore Bay Shore NY 10 45 M 21:30-49 1 2:56:46.60
78 RICK GREMPEL Babylon NY 53 62 M 22:50-99 1 2:57:19.60
79 Chris Kittel Bay Shore NY 69 46 M 22:30-49 1 2:57:41.60
80 Elissa Weick Bay Shore NY 132 48 F 10:30-49 1 2:57:41.60
81 Mark Koehler Saint James NY 71 55 M 23:50-99 1 2:57:42.60
82 tim corcoran Babylon NY 22 57 M 24:50-99 1 2:58:42.60
83 Shane Carew Oakdale NY 14 26 M 16: 0-29 1 2:59:05.60
84 Jon Maier Brooklyn NY 79 55 M 25:50-99 1 2:59:39.60
85 Katrina Lundstedt Berkeley CA 78 49 F 11:30-49 1 2:59:39.60
86 Derrick Edwin Lindenhurst NY 42 41 M 23:30-49 1 3:00:26.00
87 Madeline Dunn Brightwaters NY 40 17 F 9: 0-29 1 3:00:27.00
88 Bill Mascaro Brightwaters NY 83 36 M 24:30-49 1 3:00:44.00
89 James Sconzo Brooklyn NY 119 63 M 26:50-99 1 3:02:02.30
90 Sydney Leone Bay Shore NY 75 23 F 10: 0-29 1 3:02:03.00
91 Carol Sherlock Wading River NY 121 56 F 4:50-99 1 3:03:25.00
92 James Ferguson Brightwaters NY 45 63 M 27:50-99 1 3:05:00.00
93 Shannon Culkin West Islip NY 24 19 F 11: 0-29 1 3:05:10.00
94 michael dunn Brightwaters NY 39 51 M 28:50-99 1 3:05:23.00
95 Jeffrey Murphy New York NY 96 59 M 29:50-99 1 3:05:25.80
96 Daniel Cassuto Nesconset NY 16 38 M 25:30-49 1 3:06:26.00
97 Joseph Alex Bay Shore NY 1 42 M 26:30-49 1 3:06:26.00
98 Martin Rosenthal Manchester Center VT 116 52 M 30:50-99 1 3:07:15.00
99 Kristen Brigagliano Brightwaters NY 8 23 F 12: 0-29 1 3:08:09.00
100 Kevin Burke Ocean Beach NY 11 65 M 31:50-99 1 3:12:11.00
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time
101 Alane Theofield Smithtown NY 126 58 F 5:50-99 1 3:12:43.00
102 Rebecca Christie Bay Shore NY 21 17 F 13: 0-29 1 3:16:46.00
103 Daniel Gallagher Bay Shore NY 48 61 M 32:50-99 1 3:17:18.00
104 Thomas Merritt Brightwaters NY 93 55 M 33:50-99 1 3:18:10.00
105 Samantha Gesuele Deer Park NY 49 39 F 12:30-49 1 3:18:49.00
106 Michael Manno Islip Terrace NY 80 51 M 34:50-99 1 3:20:47.00
107 John Perkins Islip Terrace NY 104 51 M 35:50-99 1 3:21:58.00
108 Mark Dempsey Bay Shore NY 33 60 M 36:50-99 1 3:22:33.00
109 Mary Dempsey The Villages FL 34 64 F 6:50-99 1 3:23:33.00
110 Douglas Delisle Bay Shore NY 32 47 M 27:30-49 1 3:24:16.00
111 Thomas Zepf Brightwaters NY 137 48 M 28:30-49 1 3:26:19.00
112 Alyson Paz Point Lookout NY 103 36 F 13:30-49 1 3:26:55.00
113 Geraldine Chapey Bay Shore NY 17 23 F 14: 0-29 1 3:27:32.00
114 Chris Riley Islip NY 113 29 M 17: 0-29 1 3:28:21.00
115 Steve Poppe Asheville NC 105 63 M 37:50-99 1 3:29:49.00
116 Justin Galbraith Brightwaters NY 47 50 M 38:50-99 1 3:30:19.00
117 Diane McManus Upper Darby PA 89 68 F 7:50-99 1 3:30:31.00
118 Rob Roos Clifton Park NY 114 52 M 39:50-99 1 3:40:38.00
119 Matthew Roos Clifton Park NY 115 19 M 18: 0-29 1 3:40:38.00
120 Anthony Baranta Holbrook NY 3 38 M 29:30-49 1 3:42:35.00
121 LT Stehl Massapequa NY 124 29 M 19: 0-29 1 3:47:21.00
122 Vanoy Harris Bay Shore NY 56 57 M 40:50-99 1 3:58:01.00