2017 Maggie Fischer Memorial Cross Bay Swim

Age Group Results

July 14, 2017


Just - In - Time - Racing


(5.44 mile swim) Men: 0-29 30-49 50-99
(5.44 mile swim) Women: 0-29 30-49 50-99

(5.44 mile swim)

Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Meghan Slattery Bayport NY 101 19 4 2:25:32.51
2 Stephanie Palmeri Indianapolis IN 84 29 9 2:37:41.64
3 Ali Hoffman Brightwaters NY 51 24 33 3:01:01.04
4 Molly Lesser Chappaqua NY 61 19 34 3:01:04.39
5 Michelle Esposito Bay Shore NY 27 21 52 3:20:26.06
6 Katie Henriksen Bay Shore NY 46 22 53 3:21:12.05
7 Alexis Ferguson Laurel MD 28 25 70 3:35:00.81
8 Liz Roos Clifton Park NY 92 16 77 3:40:56.35
Top

Female 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christa Harrison Bay Shore NY 44 36 8 2:36:02.19
2 Heidi Lambert Babylon NY 60 31 19 2:51:32.13
3 Leanne Tacelli Wynantskill NY 108 33 24 2:57:30.93
4 Katrina Lundstedt Berkeley CA 63 47 43 3:09:37.75
5 Erin Mascaro Brightwaters NY 67 35 47 3:13:06.82
6 Andrea Kay West Islip NY 53 44 51 3:18:58.53
7 Alisha Delisle Bay Shore NY 21 43 72 3:37:32.05
8 Samantha Gesuele Deer Park NY 35 37 93 3:55:59.68
9 Tara Manzella Shirley NY 66 34 99 4:01:46.32
10 Ashley Ferguson Philadelphia PA 29 30 101 4:08:45.01
Top

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Daphne Hoffman Brightwaters NY 52 55 27 2:58:55.71
2 Laura Hill Mill Valley CA 48 53 30 2:59:50.81
3 Maryellen Cuiffo West Islip NY 19 55 35 3:03:43.68
4 Sheila Mulford Babylon NY 77 53 42 3:09:09.40
5 Tara Giorgini West Islip NY 36 51 54 3:21:37.76
6 Cathy Kabat East Northport NY 54 57 66 3:32:03.51
7 Carol Sherlock Wading River NY 99 54 81 3:46:25.84
8 Alane Theofield Smithtown NY 109 56 86 3:50:43.84
9 Melissa Grappone Yaphank NY 39 55 95 3:59:04.88
10 Diane McManus Upper Darby PA 71 66 102 4:12:51.38
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christopher Arena Amityville NY 4 18 1 2:01:34.87
2 Justin Meyn Brightwaters NY 75 16 2 2:03:06.16
3 Noah Chernik Bay Shore NY 15 19 3 2:03:21.41
4 Jack Ryan Rye NY 94 17 14 2:43:23.80
5 Christian Poblano Bay Shore NY 85 20 21 2:53:47.40
6 Aidan Healy Islip NY 45 17 22 2:53:53.69
7 Max Sloane Bay Shore NY 102 19 41 3:09:08.10
8 Rex Hill Mill Valley CA 49 16 45 3:10:15.99
9 Alexander Quinn West Islip NY 87 25 90 3:53:11.74
10 Tyler Crawson Bay Shore NY 18 17 100 4:04:01.65
Top

Male 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Shawn Drum East Islip NY 26 47 5 2:26:03.74
2 Richard Wilde Brooklyn NY 115 44 6 2:34:21.18
3 John O'Connell Lindenhurst NY 81 45 7 2:34:22.35
4 Robert McNulty Great River NY 72 48 10 2:38:31.30
5 Keith Scharf West Babylon NY 98 37 13 2:42:30.94
6 Arioch Griffiths Northport NY 41 49 20 2:52:07.01
7 Thomas Koehler Hampton Bays NY 56 49 23 2:57:13.77
8 Michael Travers Rockville Centre NY 112 49 26 2:58:18.67
9 Robert Votruba Garden City NY 113 45 28 2:59:21.75
10 Garret Gorden Huntington NY 38 35 31 3:00:08.26
11 Jake Dalpiaz Brightwaters NY 20 31 36 3:04:08.73
12 John Krut Brightwaters NY 59 48 37 3:06:44.32
13 Federico Campbell Brightwaters NY 12 38 38 3:07:00.04
14 Paul Constantine West Islip NY 16 40 39 3:08:51.19
15 Martin Racanelli Brightwaters NY 89 48 44 3:09:41.05
16 Ted Aerni Babylon NY 2 42 49 3:13:52.21
17 Dean Rothman Deer Park NY 93 38 55 3:22:18.33
18 Matt Hannsgen Bay Shore NY 42 30 57 3:23:06.15
19 Claude Mattessich Brightwaters NY 69 47 63 3:27:37.33
20 Greg O'Connor Islip Terrace NY 82 30 65 3:29:40.18
21 Doug Delisle Bay Shore NY 22 45 67 3:32:19.06
22 Joseph Minucci West Islip NY 76 35 69 3:33:08.26
23 Michael Manno Islip Terrace NY 65 49 71 3:37:04.55
24 Travis Buonocore Bay Shore NY 8 43 75 3:39:42.13
25 Brendan Droge Merrick NY 24 33 78 3:42:18.65
26 Richard Tomkins Gallatin TN 111 48 80 3:44:44.35
27 Thomas Duffy West Sayville NY 23 39 82 3:46:32.60
28 Joseph Alex Bay Shore NY 3 40 84 3:49:08.66
29 Justin Galbrath Brightwaters NY 32 48 85 3:50:16.10
30 William Mascaro Brightwaters NY 68 34 88 3:51:52.01
31 Thomas Zepf Brightwaters NY 117 46 91 3:53:27.50
32 Louis Cappelli East Meadow NY 13 46 94 3:56:56.79
33 Thomas Neary Islip NY 79 47 97 4:01:24.22
Top

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Betz Babylon NY 5 61 11 2:39:39.81
2 Mark Sagliocca Brightwaters NY 97 57 12 2:41:40.76
3 Rick O'Brian Bay Shore NY 80 58 15 2:44:11.85
4 Michele Calderaro West Islip NY 11 51 16 2:45:45.03
5 James Hess Arlington VA 47 53 17 2:48:34.34
6 Scott Wissemann Sayville NY 116 55 18 2:49:30.92
7 Daniel McBride Commack NY 70 50 25 2:58:17.47
8 Eric Ramsay Bay Shore NY 91 52 29 2:59:45.35
9 John Hobbes Jr. Bay Shore NY 50 51 32 3:00:55.22
10 Mitchell Gordon East Norwich NY 34 58 40 3:09:06.50
11 Russell Siedlewicz Merrick NY 100 58 46 3:11:04.55
12 Jonathan Maier Berkeley CA 64 53 48 3:13:42.57
13 Rick Grempel Babylon NY 40 60 50 3:15:20.68
14 Basil Palmeri Brightwaters NY 83 57 56 3:23:02.55
15 Lawrence Quinn Brookhaven NY 88 54 58 3:24:05.60
16 Bradley Tidwell Bay Shore NY 110 54 59 3:24:39.00
17 Joseph Fiorillo Brightwaters NY 31 50 60 3:25:05.09
18 TIm Corcoran Babylon NY 17 55 61 3:25:52.11
19 Kevin Burke Ocean Beach NY 9 63 62 3:26:34.22
20 Mark Koehler Saint James NY 55 53 64 3:27:40.58
21 Charles Ryther Patchogue NY 96 60 68 3:32:42.05
22 Rich Racanelli Melville NY 90 51 73 3:39:03.19
23 Thomas Sullivan West Babylon NY 104 60 74 3:39:04.61
24 Tom Merritt Brightwaters NY 74 53 76 3:40:50.70
25 Steven Szydziak Bay Shore NY 107 56 79 3:43:14.71
26 Daniel Gallagher Saltaire NY 33 59 83 3:48:39.89
27 Anthony Cairo W. ISLIP 10 51 87 3:50:45.75
28 Bob Kohlmeyer Kings Park NY 57 62 89 3:52:06.58
29 Don Podesta Bay Shore NY 86 65 92 3:54:23.22
30 Rod McVeety Smithtown NY 73 57 96 4:00:21.94
31 James Ferguson Brightwaters NY 30 61 98 4:01:32.96